top of page
legalocompany

Odmowa udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy z przyczyny wpisu w SIS II - warto się odwołać!

Jedną z przesłanek odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy przez Wojewodę jest fakt figurowania danych cudzoziemca w Systemie Informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu i pobytu. Powyższa przesłanka może wystąpić samodzielnie i jest, a w zasadzie jak wskażę poniżej była, wystarczająca do wydania decyzji odmownej.

Sytuacja prawna związana z pandemią COVID doprowadziła do wielu niejasnych i kuriozalnych sytuacji związanych z prawem pobytowym cudzoziemców na terytorium UE. Przytoczę tutaj przykład obywatela Białorusi, który wyjeżdżając z Polski na Białoruś w okresie świątecznym wybrał szybszą dla siebie drogę przez Litwę. Jego tytułem pobytowym w Polsce była pracownicza wiza krajowa, której ważność skończyła się w trakcie pandemii, ale na podstawie wspomnianej ustawy, została przedłużona z mocy prawa. Oznaczało to, że cudzoziemiec mógł wyjechać z Polski na podstawie tej wizy oraz wjechać na niej ponownie w okresie pandemii i 30 dni po niej. Jednakże na terytorium Litwy nie obowiązują polskie przepisy i wiza została potraktowana jako nieważna. Przez to organy litewskie wydały cudzoziemcowi decyzję o zobowiązaniu do powrotu, co skutkowało umieszczeniem jego danych w Systemie Informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu. Wspomniany cudzoziemiec nie mając świadomości o wpisie w SIS, wjechał ponownie do Polski, tym razem przez polskie przejście graniczne i złożył wniosek o pobyt czasowy. Cudzoziemiec nie widniał jeszcze w SIS z powodu powolnej migracji danych w systemach, dzięki czemu mógł spokojnie przekroczyć granicę.

W dniu 7 kwietnia 2023 r. została wprowadzona zmiana w ustawie o cudzoziemcach, która dopuszcza udzielenie zezwolenia na pobyt lub wizy długoterminowej cudzoziemcowi, którego dane zostały umieszczone przez inne państwo członkowskie w SIS do celów odmowy wjazdu. Przy podejmowaniu odnośnej decyzji państwo członkowskie udzielające zezwolenia lub wizy, bierze pod uwagę powody leżące u podstaw decyzji państwa członkowskiego dokonującego wpisu oraz uwzględnia zagrożenia dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, jakie może powodować obecność danego obywatela państwa trzeciego na terytorium państw członkowskich.

Podsumowując zatem przedstawioną historię, odmowa udzielenia zezwolenia na pobyt, ze wskazaniem jako przyczyny odmowy figurowanie w SIS do celów odmowy wjazdu, jest naruszeniem obowiązujących przepisów. Jedynym zawinieniem, wskazanym w przykładzie obywatela Białorusi, była nie znajomość przepisów pobytowych, w trakcie pandemii, na terytoriach państw strefy Schengen. Lecz zaznaczyć trzeba, że mało kto dobrze orientował się w tych przepisach, gdyż były one niezwykle zagmatwane i często się wykluczające. Zatem o ile obecność cudzoziemca w Polsce nie będzie zagrożeniem dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, zachodzi uzasadniona podstawa do wniesienia odwołania w tej sprawie.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kontrola zatrudniania cudzoziemców

Kontrola w naszym państwa jest wszechobecna. Zarówno jako zwykli obywatele możemy zostać poddani kontroli, przez np. Urząd Skarbowy, a...

Comments


bottom of page